Hypro-Flex kolagenový obvaz 65x110x4mm 1ks

Hypro-Flex kolagenový obvaz 65x110x4mm 1ks

Dostupnost: Skladem

220,00 Kč

Zákaznická linka: 466 924 101
(Po - Pá) 8.00 - 17.00

Popis produktu

Detaily

Hypro-Flex kolagenový obvaz 65x110x4mm 1ks

Vstřebatelný atelokolagenový obvaz s hyaluronanem. Používá se jako nedráždivý vstřebatelný obvaz pro prevenci a léčení dekubitů, bércových vředů, chronických kožních zánětů, neuropathických defektů, ale i na popáleniny I. a II. st. apod. - sekce: krytí s léčebným účinkem, sekce: lékárenský sortiment, sekce: prostředky obvazové, krycí a fixační.

Hypro-Flex je vstřebatelný obvaz na bázi čistého atelokolagenu s komplexně vázaným hyaluronanem. Obě látky jsou již řadu let úspěšně používány pro hojení ran. Hypro-Flex jedinečným způsobem spojuje výhody obou materiálů. Obvaz má výrazný hemostatický efekt a podporuje granulaci a epitelizaci rány.
Mikrokrystalický kolagen pro farmaceutické účely zavedl již v roce 1967 O. A. Battista. Atelokolagen je kolagenový materiál s nejvyšším stupněm biokompatibility, je vstřebatelný po implantaci. Hyaluronan je látkou, která je schopna urychlovat hojení ran i zánětů. Dobu pro hojení popálenin zkracuje až o 50%. Účinnost hyaluronanu je přímo závislá na době jeho působení. Z používaných kolagen-hyaluronových kompozitů se však hyaluronan většinou rychle vyplavuje působením exudátu. V přípravku Hypro-Flex je však hyaluronan komplexně naroubován na atelokolagen a proto se uvolňuje postupně.

KDY SE POUŽÍVÁ?

Hypro-Flex se používá jako nedráždivý vstřebatelný obvaz pro prevenci a léčení dekubitů, bércových vředů, chronických kožních zánětů, neuropathických defektů, ale i na popáleniny I. a II. st., pooperační komplikace rány (např. dehyscence), jiná akutní povrchová i hlubší poranění, poškození kostí a kloubů nebo v prevenci poškození integrity kůže působením dlouhodobějšího tlaku nebo tření.

JAKÉ JSOU HLAVNÍ VÝHODY?

Předností Hypro-Flexu je snadná aplikace. Obvaz je sterilně a jednoduše balený, dodává se v různých velikostech, nelepí se na chirurgické nástroje. Plst je velmi dobře tvarovatelná, lze ji přizpůsobit tvaru rány a velmi dobře kopíruje spodinu rány. Při hojení ran s obvazem Hypro-Flex je potřeba méně převazů. Dochází tak k menšímu traumatizování rány, což je při hojení důležitý aspekt. Obvaz má flexibilní dobu resorpce (od 2 až do 7 týdnů) podle stavu spodiny rány, přítomnosti infekce nebo míry exudace. Je možné doplňování obvazu nebo jen částečná výměna (odstranění vrchní části plsti). Hypro-Flex má vysokou absorpční schopnost. Po zvlhčení je snadno tvarovatelný a udržuje ránu vlhkou. Lze jej použít samostatně nebo v kombinaci s jinými léčivými přípravky a popř. antibiotiky, aniž by enormně docházelo k denaturaci atelokolagenu. Danou léčebnou látku udrží na spodině rány podle potřeby.

INTERAKCE

Obvazový materiál je tvořen výhradně biologickými materiály - atelokolagenem a hyaluronanem, které jsou lidské tkáni vlastní. Atelokolagen je materiál, který je pro lidskou tkáň přijatelný bez antigenní zápalové reakce, typické pro jiné kolagenové přípravky. Hypro-Flex má mírný bakteriostatický efekt a vstřebává se postupně do rány působením tkáňových kolagenáz. Tímto procesem se extracelulární matrix obohacuje aminokyselinami potřebnými při biosyntéze nového kolagenu. Tento proces vede k rozpouštění a ubývání obvazu ze strany rány, což snižuje adhezi ke granulační tkáni a usnadňuje tím výměnu obvazu.
Hyaluronan zvyšuje viskozitu exudátu, a tím zlepšuje pevnost a odolnost vytvářeného granulátu. Významně také urychluje hojení zánětů, podporuje granulaci a epitelizaci rány, má silnou hydratační schopnost a tím udržuje potřebnou vlhkost v ráně. Exogenní stopové množství hořčíku je v hojící se tkáni žádoucí, protože jde o esenciální prvek, který je často deficitní a nutnou součástí metaloenzymů, syntetáz zúčastněných na metabolických procesech probíhajících v buňkách hojící se tkáně.

Obr. Průřez lidskou kůží.

JAK SE POUŽÍVÁ?

U chronických ran, bércových vředů a dekubitů je nejprve třeba odstranit nekrózu, fibrinové povlaky a vyčistit spodinu rány. V případech závažných diagnóz infekcí spojených s projevy kritické infekce organismu je samozřemě v prvé řadě nutno řešit tento život ohrožující problém. V určitých případech prokázání infekce pouze v ložisku rány/defektu a chceme-li se vyhnout podávání systémových antibiotik je možné po konzultaci s lékařem použít Hypro-Flex spolu s lokálními antibiotiky, které jsou dostupné ve formě prášku, mastí či roztoku. Hypro-Flex se tak stává vhodným nosičem pro vybranou formu lokálních antibiotik, které se aplikují přímo na spodinu rány/defektu, kdy se zpravidla po 7-10/14/ti denním prováděním převazů podaří velmi efektivně eliminovat často i progredující a kritickou infekci. Při kritické kolonizaci nebo jako prevence infekce postačí před aplikací Hypro-Flexu povrchové ošetření antiseptickou substancí (chlorhexidin), pokud se ale jeví spodina rány/defektu čistá, je možné provést pouze výplach iontovým izotonickým roztokem (Ringer). Na takto primáně ošetřenou spodinu rány/defektu se přiloží Hypro-Flex v takovém množství, aby ji zcela pokryl, a mírně se přitlačí. Jako sekundární krytí se použije vhodné nepřilnavé krytí dle míry exudace se savým jádrem nebo sterilní kompresy, při nižší exudaci lze použít krytí se samolepícími okraji. Tam, kde je to možné, lze užít i kompresivní terapii. Převazy se provádějí podle toho, v jaké fázi hojení se rána/defekt nachází a jaká je míra exudace. Zpočátku 2x - 3x týdně, posléze lze Hypro-Flex ponechat na místě i několik dní a pouze jej doplňovat nebo měnit léčebné prostředky a sekundární krytí. Je-li třeba revitalizovat spodinu, odstraní se opatrně Hypro-Flex, což je snadnější po zvlhčení fyziologickým roztokem, nebo se pouze snese jeho horní vrstva. Je vhodné udržovat epitelizující okraje rány tak, aby se neuzavřela, dokud není vyplněna novou tkání. Je-li třeba, provede se dezinfekce nebo oplach. Následně se na očitěnou ránu/defekt znovu aplikuje nebo jen doplní obvaz Hypro-Flex, popř. se přidá antiseptické krytí (např.Inadine) a překryje se novým sterilním sekundárním krytím. Hlubší ránu, defekt či kavitu vyplněnou Hypro-Flexem je možné zpevnit i pomocí sterilních Steri–Stripů. Také je důležité neopomenout potencionálně rizikové okraje a okolí rány (macerace, iritace), kam je vhodné preventivně nanést ochranný krém nebo pastu (běžně zinková mast, Menalind krém aj.).

ROZMĚRY HYPRO-FLEX

Kat. č.NázevRozměr
051 Hypro-Flex 65 x 110 x 4 mm, 1 ks
052 Hypro-Flex 55 x 65 x 4 mm, 1 ks
053 Hypro-Flex 20 x 25 x 4 mm, 6 ks

Více informací

Více informací

Typ produktu Ne